skip to Main Content

Yunanistan Golden Visa (Altın Vize) Programı ile Yunanistan’da Oturma İzni Almak

Oturma İzni:

Oturma izni, vatandaşı olmadığınız ülkelerde uzun süreli ikametleriniz için gerekli olan bir belgedir. Yaşamayı planladığınız veya uzun süreli ikamet edeceğiniz ülkeye göre aranan koşullar ve izin tipleri farklılık gösterse dahi hizmet ettiği amaç aynıdır. Her ülkenin kendine özgü farklı programları ve prosedürleri olabilir.

Yunanistan Oturma İzni:

Bilindiği üzere Yunanistan, Avrupa Birliği üyesidir. Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Bölgesi veya İsviçre vatandaşı olmayan kişiler Yunanistan sınırları içerisinde uzun süreli ikamet etmek isterse Yunanistan’dan oturma izni almak durumunda kalır.

Yunanistan da diğer ülkeler gibi pek çok farklı kategori altında oturma izni sağlamaktadır. Eğitim, çalışma, evlilik ve aile bağlarının yanı sıra Yunanistan kendi sınırları içerisinde belli bir miktar yatırım yapan kişilere ve ailelerine oturma izni sağlamaktadır. Programın adı her ne kadar Golden Visa (Altın Vize) olsa dahi, yatırım yoluyla alınmış oturma izinleri vizelerden farklı olup size kazandırdıkları daha fazladır. Yunanistan sınırları içerisinde bir gayrimenkul satın alarak siz de oturma izni sahibi olabilirsiniz.

Gayrimenkul Yatırımı Yaparak Yunanistan’dan Oturma İzni Almak:

Yunanistan diğer Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında Avrupa Birliği içerisinde gayrimenkul yatırımı ile oturma izni alınacak en avantajlı ülkedir. Türkiye’ye yakınlığı ve uygun maliyetleri Türk vatandaşlarının Yunanistan’ı tercih etmelerinde çok büyük rol oynamaktadır.Haziran 2019’a kadar toplam 413 adet mülk Altın Vize programına başvuru yapmış Türkler tarafından satın alındı ve toplamda 1113 Türk vatandaşı oturma izni sahibi oldu.

Yunanistan’ı cazip kılan bir diğer özellik ise oturma izni başvurusu yapan kişinin eşine ve çocuklarına dahi oturma izni hakkı sağlıyor oluşudur.

Yunanistan’ı diğer Altın Vize ülkelerinden ayıran bir diğer önemli özellik ise ikamet şartı aranmıyor oluşudur. Satın alma işlemini gerçekleştirmiş olduğunuz mülkte ikamet etmek gibi bir zorunluluğunuz bulunmuyor. Arzu ederseniz satın almış olduğunuz mülkü/mülkleri kiraya verebilir ve kendinize bir kira getirisi sağlayabilirsiniz veya herhangi bir adadan mülk almış iseniz yazdan yaza tatil için gelip gidebilirsiniz.

Yunanistan’dan alınan oturma izni size ve ailenize 26 Schengen ülkesinde ve 4 Schengen adayı ülkede özgürce dolaşma hakkı tanımasının yanı sıra Yunan vatandaşları gibi devletin sağlamış olduğu sağlık ve eğitim hizmetlerinden yararlanmanıza olanak sağlar. Yunanistan sınırları içerisinde her yaşta çocuklarınız için Yunanca, İngilizce, Fransızca ve Almanca eğitim veren birbirinden kaliteli okullar mevcuttur. Bunların yanı sıra sizlere sunduğu pek çok farklı yatırım kolunda yatırımlarınızı değerlendirebilirsiniz.

Yunanistan, Altın Vize (Golden Visa) programı ile oturma izni başvurusu yapmak isteyen kişilerden bazı şartları sağlamalarını beklemektedir;

 1. 250 bin Euro veya üzeri bir yatırım yapıyor olmanız,
 2. Yatırımın ülke sınırları içerisine banka transferi yoluyla giriyor oluşu,
 3. Başvuru sahiplerinin adli sicil kaydı bulunmaması,

Yunanistan 250 bin Euro veya üzeri yatırımımızı tek bir seferde tek bir mülke yapma şartı aramıyor ve bu bize yatırımımızı parça parça veya birden daha fazla mülke (toplamı en az 250 bin Euro) yapma olanağı sağlıyor.

Oturma İzni Yenilenmesi

Oturma İzni Yenilenmesi için ön şartlar ve yenilenme süreci şartları:

Yunanistan Altın Vizesi için Ne Kadar Yatırım Yapmalısınız?

Yunanistan’da, başta Atina, Selanik gibi büyük kentler olmak üzere, birbirinden güzel pek çok bölgede, en az €250.000 değerinde bir emlak ya da turistik tesis yatırımı gibi bir yatırım yaparak Altın Vize alabilirsiniz.

Mülk Almanın Ön Koşulları Nelerdir?

 1. Satın alınan emlak ya da hisse, şahsınız ya da şahsınıza ait şirketiniz adına olmalıdır.
 2. Hisseli bir emlakta da hissenizin yatırım değerinin en az €250.000 tutarında olması gereklidir.
 3. Eğer mülk bir firma adına alınmış ise, firmanın %100 hisse sahibi siz olmalısınız.
 4. Emlak yatırımlarının toplamda €250.000 olması koşulu ile, parçalı olarak yapılması mümkündür.
 5. Emlak yatırımını sağlayacak maddi kaynaklarınızı belgelemelisiniz.
 6. Turistik yatırım olması durumunda geçerli süre için kontratınız olmalıdır.

Mülk Sahiplerinin Oturma İzni Süresi Ne Kadardır?

Emlak ya da turistik tesis sahibi olduğunuz sürece, oturma izni süresizdir, ancak 5 yılda bir yenilenmesi gereklidir.

Oturma İzni Yenilenmesi Şartları Nelerdir?

 1. Emlağın sahipliğinin değişmemiş olması
 2. Yapılmış kontratların sürelerinin devam ediyor olması

Ticari yatırım ile oturma izni yenileme şartları için bu sayfaya bakabilirsiniz.

Back To Top