skip to Main Content

AB/AEA üyesi olmayan ülke vatandaşları için yatırımlarla ilgili şartlar

a) Yatırım Aktiviteleri

Yatırım projesinin sektör veya bölgesi konusunda bir kısıtlama yoktur. Yatırımda aranan özellik, ulusal gelişim ve ekonomiye pozitif etkisinin olmasıdır. Yatırım aktiviteleri, yeni inşaatlar (yeşil alan yatırımları) veya firma alımları, yeniden düzenleme veya varolan aktivitelerin geliştirilmesi (kahverengi alan yatırımları) olarak yapılabilir. Ulusal gelişim ve ekonomiyi etkileyen faktörler yeni iş yaratımı, yerel kaynakların güçlendirilmesi ve ulusal üretime dikey entegrasyon, ihracat oryantasyonu, inovasyon ve yeni teknoloji uyarlanması şeklindedir.

b) Yatırım Maliyetleri

Yatırım projesinin toplam maliyetleri ile belirli bir yasal sınırlama yoktur. Diğer taraftan, bu program altında oturma iznine başvuracak bir yatırımcının kendi kaynakları ile en az €250,000 yatırım katkısında bulunması gerekir. Ek olarak, her yatırım projesinde yöneticiler için izin verilen oturma izni adeti toplam yatırım tutarına bağlıdır. Son olarak, bir yatırım projesi için verilen oturma izni adeti 10’u (yatırımcılar ve yöneticiler) geçemez. €300,000 üzerindeki yatırımlar için verilen oturma izni adeti 1 ile başlayıp, €40,000,000 ve üzerinde 10 adete kadar çıkmaktadır.

Yunanistan’da yatırım fırsatları ve ticari yatırım ile oturma izni alınması konusunda daha detaylı bilgi için tıklayınız

Back To Top